Fale radiowe na twarz – zabieg rewitalizacji

„Fale radiowe na twarz” to jedno z najpopularniejszych haseł związanych z zabiegiem rewitalizacji, wyszukiwanych w Google. Zatem dziś z perspektywy pacjenta poruszymy temat zabiegów falami radiowymi na twarz. Jak się przygotować do zabiegu, czy jest bolesny, jak długo trwa rekonwalescencja i jakich efektów można się spodziewać?

Jak działają fale radiowe na twarz?

Zabiegi z użyciem fal radiowych są w czołówce najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej i dermatochirurgii. I nic dziwnego, bo zabieg nie jest wymagający ani dla pacjenta, ani dla specjalisty i przynosi bardzo dobre efekty w krótkim czasie. Zanim omówimy zabieg, warto w skrócie wyjaśnić działanie fal radiowych na naszą skórę – jak to się dzieje, że zabieg przynosi zamierzone rezultaty?

Zabieg wykonujemy urządzeniem medycznym Megapulse HF Fraxx marki Loktal, które wysyła do skóry właściwej impulsy elektromagnetyczne, czyli fale radiowe (RF) wysokiej częstotliwości 4 MHz (pamiętajcie, że głębokość wnikania promieniowania przez skórę jest tym mniejsza, im wyższa jest częstotliwość fali). Urządzenie wysyła fale, ale docierają one do głębszych warstw skóry dzięki specjalnym elektrodom, np. elektrodzie Fraxx wyposażonej w mikroigiełki.

Rewitalizacja twarzy za pomoca fal radiowych urządzeniem marki Loktal
Zabieg rewitalizacji twarzy za pomocą fal radiowych urządzeniem marki Loktal, mat. NewU

Podgrzewają one głębokie struktury skóry, powodując przebudowę włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za nasz młody wygląd. Podgrzaniu ulegają tylko głębiej położone tkanki – urządzenie nie uszkadza termicznie naskórka. Dzięki temu po zabiegu zostają nam tylko mikrokropeczki, które po kilku dniach zamieniają się w malutkie, niemal niewidoczne strupki – nie możemy ich zdrapywać, żeby nie pojawiła się infekcja. Ale o tym za chwilę.

Co to znaczy rewitalizacja

Dlaczego zabiegów falami radiowymi na twarz nie nazywa odmładzaniem? Właściwie moglibyśmy, bo taki właśnie efekt powodują impulsy elektromagnetyczne wysyłane przez urządzenie, jednak szersze i bardziej trafne w tym przypadku znaczenie ma określenie rewitalizacja. Rewitalizacja to odżywienie, pobudzenie skóry do życia, czyli do naturalnego procesu odnowy.

Bezpośrednio po zabiegu pacjentki odczuwają silny wzrost napięcia, co związane jest ze skróceniem włókien kolagenowych i pobudzeniem ich do odbudowy. Cały ten proces trwa kilka tygodni po zabiegu (dlatego kolejny możemy wykonać dopiero po 3-4 tygodniach), ale sam proces rekonwalescencji jest bardzo krótki, co ma duże znaczenie w kontekście naszego stylu życia. Jak dokładnie wygląda, piszemy poniżej.

Jakie są efekty zabiegu RF na twarz

To, o czym już pisaliśmy, czyli wzrost napięcia. Odczuwamy go od razu i widzimy, że skóra wygląda lepiej (choć jeszcze po zabiegu jest wrażliwa i zaczerwieniona). W kolejnych tygodniach pacjentki zauważają, że skóra jest jaśniejsza, a koloryt wyrównany (to taki przyjemny „efekt uboczny” rewitalizacji, że rozjaśnia nam różnego rodzaju przebarwienia).

Przed / po serii zabiegów rewitalizacji twarzy, mat. Loktal

Skóra staje się gęstsza, owal twarzy uniesiony, zmarszczki spłycone – przy mocno zarysowanych zmarszczkach i głębokich bruzdach lepszy efekt będzie oczywiście po serii kilku zabiegów. Standardowo zalecamy trzy serie, czyli jak w przypadku większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi z użyciem fal radiowych na twarz nazywane są liftingiem bez skalpela – rzeczywiście możemy nimi osiągnąć świetne efekty, szczególnie w serii kilku zabiegów (seria jest konieczna w przypadku skóry bardzo dojrzałej, z widocznymi liniami i głębokimi zmarszczkami).

Przed / po serii zabiegów rewitalizacji twarzy, mat. Loktal
Zabieg falami radiowymi w okolicy oczu, mat. NewU

Rekonwalescencja po zabiegu falami radiowymi na twarz

Technologia radiofrekwencji pozwala na skrócenie czasu rekonwalescencji do minimum, ponieważ impulsy wysyłane przez urządzenie nie uszkadzają naskórka (działają tylko na skórę właściwą). Co to oznacza? Zaczerwienienie utrzymuje się 1-3 dni, później powstają mikro strupki, które znikają po maksymalnie 7 dniach od zabiegu. Nie oznacza to jednak, że przez tydzień jesteśmy wyłączeni z życia. Właściwie, jeśli zaczerwienie nie jest duże (czasem ustępuje już kolejnego dnia), można wracać do pracy. Jeśli możemy, to poczekajmy z makijażem aż do pojawienia się strupków lub aż do ich odpadnięcia (czyli 3-7 dni). Przez kolejne tygodnie następuje przebudowa skóry, staje się ona wyraźnie napięta, rozjaśniona i wygładzona – właśnie wtedy, w trakcie ok. 3-4 tygodni po zabiegu, następuje rewitalizacja włókien kolagenowych i elastyny.

Czym różni się zabieg falami radiowymi od innych zabiegów odmładzających?

Zabieg falami radiowymi na twarz można wykonywać przez cały rok, w przeciwieństwie np. do zabiegów laserowych. Opalenizna nie jest tu przeciwwskazaniem, ale należy pamiętać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem – co zresztą polecamy niezależnie od tego, czy korzystacie z zabiegów, czy nie. Zabieg falami radiowymi na twarz daje bardzo dobre efekty, naturalnie, bez wprowadzania bez wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, czy dodatkowych stymulatorów podawanych do skóry. Jest rozwiązaniem zarówno w przypadku profilaktyki starzenia się skóry (dla skóry młodej), jak i w przypadku widocznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki, opadający owal twarzy, tzw. ”chomiki”, drugi podbródek. Co więcej – tego typu zabieg możemy przeprowadzać również wokół wrażliwej okolicy ust i oczu, a także na powiece (w tym na jej części ruchomej).

Dla kogo jest zabieg + przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, rozrusznik serca i metalowe implanty w ciele, choroby wirusowe lub bakteryjne w miejscu przeprowadzania zabiegu (np. aktywna opryszczka). Z zabiegu nie korzystamy bezpośrednio po zabiegach implantacji nici czy wypełniania kwasem hialuronowym, ponieważ fale radiowe przyspieszają proces hialuronidazy. Zawsze informuj lekarza o tym, jakie zabiegi wykonywane były w ostatnim czasie oraz jakie zamierzasz wykonać po zabiegu z użyciem fal radiowych.