Jak się przygotować do blefaroplastyki?

Jak się przygotować do blefaroplastyki? Jeśli jesteś przed zabiegiem blefaroplastyki lub jeśli poważnie o nim myślisz, ten wpis jest dla Ciebie. Opisujemy w nim szczegółowo, jak się przygotować do zabiegu plastyki powiek wykonywanej w klinikach chirurgii jednego dnia.

Na początek małe wprowadzenie: artykuł dotyczy przygotowania się do zabiegu blefaroplastyki wykonywaną metodą radiochirurgii, czyli z użyciem urządzenia marki Loktal. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zalecenia różnych lekarzy mogą się nieznaczenie między sobą różnić. Potraktuj ten wpis jako wprowadzenie do tematu, a o szczegółowe zalecenia koniecznie dopytaj lekarza, u którego zamierzasz przeprowadzić zabieg.

Konsultacja z lekarzem przed zabiegiem blefaroplastyki
Jak się przygotować do blefaroplastyki — podczas konsultacji lekarskiej Twój lekarz wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Blefaroplastyka metodą radiochirurgii

Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który trwa ok. dwóch godzin (z przygotowaniem, omówieniem z pacjentką oczekiwanych efektów, itd.) i zalicza się do zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjentka po zabiegu może wracać do domu i tam odbywać okres rekonwalescencji. Podczas zabiegu lekarz usuwa nadmiar skóry na powiekach, co wpływa zarówno na lepszy wygląd pacjentki, jak i na poprawę funkcjonowania narządu wzroku.

Po ok. siedmiu dniach lekarz ściąga pacjentce założone podczas zabiegu szwy. Czas między zabiegiem, a ściągnięciem szwów odgrywa istotną rolę w gojeniu się rany, dlatego tak ważne jest stosowanie się pacjentki do zaleceń po zabiegu blefaroplastyki – ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.

O blefaroplastyce z użyciem noża radiochirurgicznego możesz przeczytaj w zakładce Blefaroplastyka – zabieg i efekty. Znajdziesz tam zdjęcia przed i bezpośrednio po zabiegu. Jeśli zastanawiasz się, czy zabieg zostawi bliznę, polecamy artykuł Blefaroplastyka za pomocą radiochirurgii, w którym przytaczamy wyniki badań porównujących plastykę powiek wykonaną skalpelem oraz nożem radiochirurgicznym marki Loktal.

Blefaroplastyka – wywiad lekarski

Podczas konsultacji przed zabiegiem lekarz przeprowadzi dokładny wywiad – zapyta o choroby towarzyszące, alergie oraz przyjmowane leki. Najlepiej zrobić ich listę, żeby pamięć nie zawiodła. Może się zdarzyć, że lekarz poprosi o zaprzestanie przyjmowania któregoś z nich na kilka dni przed zabiegiem. Lekarz może także zapytać o nałogi lub wcześniejsze zabiegi chirurgiczne i reakcję na znieczulenie. Podczas wizyty ustalony zostanie plan zabiegu – to najlepszy moment na zadawanie pytań. Pytaj o wszystko, co może być niejasne. Czasem lekarze posługują się specjalistycznym językiem, którego pacjent ma prawo nie rozumieć.

Do zabiegu blefaroplastyki nie zostaną zakwalifikowane osoby, u których wykryto chorobę nowotworową, pacjentki w ciąży lub w trakcie infekcji (aktywna opryszczka również jest przeciwwskazaniem). Sprawdź, czy termin zabiegu nie pokrywa się z terminem menstruacji – jeśli bywa ona bolesna i wymaga leków przeciwbólowych, lepiej skorzystaj z zabiegu wtedy, kiedy nie masz okresu.

Jak się przygotować do blefaroplastyki?

Przede wszystkim zapytaj o to lekarza, u którego decydujesz się na zabieg. Z reguły należy wykonać kilka badań: morfologię krwi, krzepliwość, poziom elektrolitów. Blefaroplastyka jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego odpowiednie przygotowania pacjenta jest tu niezwykle ważne. W dniu zabiegu koniecznie zjedz lekki posiłek – śniadanie, jeśli zabieg jest rano, lub śniadanie i obiad, jeśli zabieg jest popołudniu. Dlaczego jest to ważne? Blefaroplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu nasiękowym (jak u stomatologa) – jeśli pacjent przychodzi na zabieg głodny, jest większe prawdopodobieństwo zasłabnięcia.

Na kilka dni przed zabiegiem należy odstawić leki zaburzające krzepliwość krwi i alkohol. W dniu zabiegu odradzamy picie kawy, która jak wiemy podnosi ciśnienie krwi. Na zabieg przychodzimy bez makijażu (chyba, że to z jakichś względów niemożliwe) i bez sztucznych rzęs. Jak jeszcze przygotować się do zabiegu blefaroplastyki? Na pewno pozytywnie się nastawić! To zabieg, który naprawdę zmienia jakość życia pacjentów na lepsze, a sam okres rekonwalescencji z reguły przebiega bardzo dobrze. I mamy nadzieję, że tak będzie również w Twoim przypadku!