Radiofrekwencja Loktalem to alternatywa dla hormonalnej terapii leczenia menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego i ratunek dla wielu kobiet. W tym artykule przyglądamy się wpływowi mikroablacyjnej frakcyjnej częstotliwości radiowej na zdrowie pochwy oraz mikrobiotę kobiet po menopauzie. To temat zarówno dla specjalistów, jak i pacjentek — tych w okresie menopauzalnym lub zbliżających się do niego.
Przedstawimy wyniki badań, o których szerzej przeczytać można tutaj. Treść tego wpisu jest wolnym tłumaczeniem artykułu opublikowanego na łamach Clinics.
Menopauzę definiuje się, jako 12 kolejnych miesięcy spontanicznego braku miesiączki bez widocznej przyczyny patologicznej. Zwykle w okresie menopauzy niektóre objawy, takie jak uderzenia gorąca, mogą być tymczasowe i znikać nawet bez leczenie. Badania pokazują, że nawet ok. 50% kobiet w okresie menopauzy wykazuje objawy menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego. Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia może zapobiec pojawieniu się umiarkowanej i ciężkiej atrofii oraz jej następstw. Najważniejsze jest przywrócenie prawidłowej mikroflory pochwy, ponowne zasiedlenie jej bakteriami z rodziny Lactobacillus oraz obniżenie pH pochwy.
Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z okresem menopauzy jest menopauzalny zespół moczowo-płciowy (ang. GSM). Termin ten jest stosunkowo nowy, bo wprowadzony w 2013 r. podczas konferencji terminologicznej International Society for the Study of Women’s Sexual Health oraz North American Menopause Society. Odnosi się do zbioru symptomów związanych ze spadkiem poziomu estrogenów, zmian w wargach sromowych większych i mniejszych, łechtaczce, przedsionku i wejściu do pochwy, łechtaczce, cewce moczowej i pęcherzu.
Można też zaobserwować zmniejszenie wydzieliny, zmienioną morfologię nabłonka (jego ścieńczenie), mniejsze ukrwienie pochwy i gorszą elastyczność (zmniejszenie zawartości kolagenu), czy mniejszą ilości (dobrych) bakterii Lactobacillus, co w konsekwencji podnosi pH w pochwie (2,3). Kobiety w okresie pomenopauzalnym są bardziej narażone na nawracające infekcje dróg moczowych, bolesność podczas oddawania moczu, upławy, itp.
Ryzyko problemów związanych z zespołem moczowo-płciowym ma jednak tendencję do narastania wraz z wiekiem i jego objawy mogą nie ustępować samoistnie, prowadząc do przedłużających się dolegliwości ze strony układu moczowego/pochwowego i zaburzeń seksualnych.
W leczeniu zespołu moczowo-płciowego zaproponowano kilka strategii terapeutycznych. Najczęściej stosowane jest leczenie hormonalne (estrogeny i androgeny) oraz terapie niehormonalne (środki nawilżające i długo działające dopochwowe środki nawilżające). Specjaliści uznali, że estrogeny dopochwowe mogą łagodzić objawy, ale podejście niehormonalne są z kolei lepszym rozwiązaniem dla kobiet, u których terapia hormonalna nie jest wskazana (np. w przypadku raka piersi). Trzecim rozwiązaniem jest radiofrekwencja w postaci nieablacyjnej, ablacyjnej i mikroablacyjnej.
W latach 2018-2019 przeprowadzono badania prospektywne na oddziale ginekologicznym publicznego szpitala uniwersyteckiego. Ich celem była ocena skuteczności mikroablacyjnej frakcyjnej radiofrekwencji (MAFRF) w niehormonalne leczenie zespołu moczowo-płciowego menopauzy. Zbadano przypadki 55 kobiet po menopauzie pod kątem: ich indeks zdrowia pochwy (VHI), mikroflorę pochwy, pH pochwy i dojrzewanie komórek.
Wyniki badań pokazały, że po zabiegach z użyciem Loktala nastąpił wzrost poziomu Lactobacillus, a w konsekwencji pH pochwy uległo wyraźnej zmianie i w kolejnych ocenach było stabilne. W odniesieniu do dojrzewania komórek nastąpił spadek odsetek komórek parabazalnych (przypodstawnych) oraz wzrost odsetka komórek powierzchniowych. Dodatkowo nastąpiła również poprawa wskaźnika VHI. Pacjenci szybko wracali do zdrowia, a następstwa mikroablacji zniknęły 3-5 dni po zabiegu. Jeśli chodzi o miejscowe skutki uboczne, tylko jedna pacjentka zgłosiła pieczenie i zaczerwienienie utrzymujące się 2-3 dni. Żadna z kobiet nie przerwała leczenia. Badanie to pokazuje, jak duży potencjał tkwi w tej metodzie leczenia GSM oraz w łagodzeniu skutków menopauzy u kobiet.