Urządzenie do radiofrekwencji Loktal jest przełomem w kompleksowym podejściu do zabiegów z wielu specjalizacji medycznych. Do tej pory na światowym rynku brakowało wielofunkcyjnego urządzenia medycznego w tej technologii. Loktal jest jedynym zestawem radiochirurgicznym o częstotl. 4 MHz i jedynym na świecie sprzętem do mikroablacji opartym o działanie fal radiowych. Przez pryzmat urządzenia Loktal przyjrzymy się radiofrekwencji i zaletom jednostek megahercowych.
Loktal składa się z 3 modułów (w tym oddymiarki), pozwalających na wykonywanie ok. 77 wskazań zabiegowych. Wavetronic 6000 Touch to skalpel wysokiej częstotliwości, który dzięki energii elektromagnetycznej o częstotliwości megaherców (MHz) wywiera na tkankę biologiczną efekt zbliżony do technologii laserowej, gładki, bez urazów, precyzyjne cięcie i koagulację tkanek. Wysoka częstotliwość pozwala na uzyskanie doskonałego ciecia przy minimalnym krwawieniu, kwalifikującego wycięty fragment do badania histopatologicznego. To również większa wydajność w porównaniu do starych skalpeli elektrycznych (niska częstotliwość).
System HF FRAXX, czyli drugi moduł, wykorzystuje technologię RF Radio Frequency, która precyzyjnie dostarcza energię subablacyjną, wywierając znaczący wpływ na skórę właściwą i minimalizując uszkodzenia naskórka. Wyposażony jest w unikalną funkcję „SmartShot”, która zapewnia efekt zwany „czasem relaksacji”. Dzięki temu tkanka sąsiadująca z waporyzowanymi mikrokropkami jest całkowicie nienaruszona. Jej działanie polega na promowaniu regeneracji w skórze właściwej na warstwie brodawkowatej i warstwie siateczkowatej, poprzez stymulację fibroblastów, a w konsekwencji syntezę włókien kolagenowych oraz regenerację naskórka przez migrację keratynocytów.
Efekt cięcia lub koagulacji następuje szybciej w przypadku jednostek, pracujących w zakresie megaherców, a zatem Loktal nie uszkadza termicznie otaczającego obszaru. Elektroda jest przewodnikiem wyłącznie dla prądu o wysokiej częstotliwości i nie nagrzewa się. Można to bardzo dobrze zademonstrować za pomocą napompowanego balonu, który nie wybuchnie po dotknięciu elektrodą aktywacyjną, ponieważ ciepło rozwija się tylko w tkance, gdy stosuje się fale o wysokiej częstotliwości.
W przypadku jednostek wysokiej częstotliwości można zastosować w generatorze mniejsze cewki indukcyjne – czyli elementy elektroniczne, które mogą magazynować energię elektryczną, co skutkuje mniejszymi szczytami napięcia. Ryzyko łuków świetlnych, które mogą wytworzyć ciepło powyżej 1000 st. C, jest znacznie zmniejszone, dlatego nie dochodzi do pieczenia, martwicy czy infekcji.
Napięcie fali radiowej jest regulowane i dlatego podczas aplikacji jest stałe (różnice tylko w granicach 2%). Dzięki stałemu napięciu możliwe jest wykonanie doskonałego, czystego cięcia, które niewiele różni się od nacięcia wykonanego skalpelem i które można stosować w przypadku pobierania próbki do badania histopatologicznego.
Kondensatory (akumulatory energii elektrycznej) są wbudowane we wszystkie jednostki wysokiej częstotliwości, aby chronić pacjentów przed niebezpieczeństwem ciągłego przepływu prądu przez ich ciało. Kondensatory te mogą wyładować się podczas zabiegu, co prowadzi do nagłych drgawek mięśniowych oraz krótkotrwałego i intensywnego bólu. W jednostkach megahercowych, takich jak Loktal, można stosować mniejsze kondensatory, dzięki czemu rozwarstwienie nie jest zauważalne i nie występują skutki uboczne, takie jak drgawki mięśniowe i ból.